Ma elkezdem leírkálni, hogy egy íjon mi mire is való, mi kell az élvezetes lövészethez és miért.
Tehát adott egy íj, meg a vessző(k). A vessző az egyszerűbb, így innen indulok.
A csigás íjhoz nem mindegy, milyen vesszőt használunk. Egy biztos: favesszőt tilos. Vagyis szabad, hiszen tiéd az íj, azt lősz ki vele, amit akarsz, ha mersz. :)
Szóval a fa vesszőt felejtsd el! Egyszerűen nem bírja a rá nehezedő hirtelen terhelést. Egynél többször biztosan. (Igaz, még nem mertem kipróbálni, de minden hozzáértő óva int tőle.) Marad két lehetőség, a carbon és az alumínium. Nekem a carbonnal van tapasztalatom.
A carbon vesző valójában egy carbon szálakból sodort cső. Könnyű, rugalmas, strapabíró, könnyen méretre vágható.
Alumínium vesszőt még testközelből nem láttam, csak képen, illetve olvastam róla. Olcsóbb a carbonnál. Találni még a kettő keverékét, tehát alu-carbon vesszőket is, de ezekről semmit nem tudok.
Korábban már írtam a vesszők súlyáról, amit grain-ben mérnek. A könnyebb vesszők laposabb röppályán, messzebb, gyorsabban szállnak, azonban kisebb az átütő erejük, ami mondjuk vadászaton nem mellékes, viszont céllövésre tökéletes. Persze a vesszőgyártók azért leírják, hogy milyen erejű íjhoz milyen súlyú vessző kell, tehát egy erős íjhoz nem biztos, hogy igazán könnyű vessző használható.
A vesszőket érdemes vásárláskor a megfelelő hosszúságúra levágatni, azzal is könnyebb lesz, persze ha sérül a hegy körül, akkor tartalék sincs benne.
Szűkebb pátriámban az Easton gyártmányú vesszőkhöz lehet a legegyszerűbben hozzájutni, habár a webshopok korában más gyártmányúak is könnyen elérhetőek.
A vesszőre kell még hegy, toll, és nock.
A nyílhegy kétféle lehet: gyakorló és vadász hegy.
Ez egy gyakorló hegy:
Ez pedig egy vadász hegy:
Ez is:
És még ez is:
Ez utóbbi apróvadra.
Tehát, ahogy látszik is, a gyakorló hegyen nincsenek éles pengék. Valószínűleg igen nagy szerencse kellene, hogy egy olyan vesszővel bármilyen állatot le lehessen lőni, hiszen kicsi rá az esély, hogy a bundán és a bőrön áthaladva ne lassuljon le annyira, hogy elég mélyen sebezzen. Érdekesség, lehet, hogy nem is igaz, de hallottam olyan esetet, egy felfújt autógumiról egyszerűen lepattan egy ilyen hegyű vessző, míg a vadász hegy kilyukasztja. Talán egyszer, unalmamban majd kipróbálom, de az nem mostanában lesz.
A hegy kétféle módon lehet rögzítve a vesszőhöz. Vagy beleragasztva a csőbe, ami értelem szerűen egy véglegesnek szánt megoldás, néhány előnnyel és hátránnyal. Előnye, hogy könnyebb, mint a másik lehetőség, az inzertbe tekerős. Hátránya, hogy szükség esetén nehezebb cserélni. A másik lehetőség tehát az, hogy előbb egy inzertet ragasztanak a vesszőbe, és ebbe lehet belecsavarozni a hegyet. A képeken is ilyen inzertbe csavarozandó nyílhegyek látszanak.
Így néz ki egy inzert:
Az inzertes megoldás természetesen lehetővé teszi, hogy ugyanazzal a vesszővel lőjünk célba, vagy vadásszunk, csupán a hegy egyszerű kicserélésével.
Következő dolog, ami kell a vesszőre, az a toll. Három. Hogy miért? Stabilizálja a vessző röptét. Habár a neten vannak videók, ahol éppen azt bizonyítják, hogy toll nélküli vesszővel is pontosan ugyanolyan pontosan lehet lőni, mint feltollazott vesszővel. Hát, nem tudom. Valószínűleg nem véletlenül találták ki eleink. Azt tudom tapasztalatból, hogy a sérült toll nagyon félre viheti a vesszőt.
A toll lehet többféle anyagból, de a legkézenfekvőbb a műanyag. A tollak hossza és alakja is változatos lehet, szerintem ízlés dolga, de meg lehet győzni az ellenkezőjéről. Természetesen a tollak színesek. Kettő általában egyforma, a harmadik eltérő színű, általában lövéskor ez az íjjal ellentétes oldalon van, így biztosan nem dobja meg maga az íj. Javaslatom: válassz olyan színű tollakat, amik a fűben, virágok közt is feltűnőek, például a neon és a narancs színek. Így biztosan hamarabb megtalálod a vessződ, ha elhibázod a lövést. És mindenki hibáz el lövést.
Fel lehet őket ragasztani többféle módon, a vesszővel párhuzamosan, ilyenkor a vessző repülés közben nem forog, vagy felragasztható úgy is, hogy jobbra, vagy balra forogjon a vessző. Inzertes hegy esetén célszerű úgy ragasztani, hogy az óramutató járásával megegyezően forgassa a vessző, így a célba csapódáskor a hegyre jobban rácsavarodik, míg ellenkező irányú forgás esetén éppen meglazulna, ami a hegy elvesztéséhez is vezethet.
Végül a nock.
Ennek a feladata, hogy a vessző az íj húrján stabilan megmaradjon. Ez is lehet mindenféle színű, sőt világítós is, ami kilövéskor kapcsol be. Ez esti, éjszakai vadászatokon lehet praktikus.
A következőkre gyakorlatban a vesszőkkel kapcsolatban feltétlenül figyelni szükséges a balesetek megelőzése érdekében.
Minden lövés előtt ellenőrizendő, hogy a hegy a vesszőn stabilan rögzítve van-e, ha lötyög az inzertben, meg kell húzni, ha az inzert lötyög a vesszőben, akkor azzal csak egy visszaragasztás után érdemes lőni, feltéve, ha nem akarsz új, más színű inzertet, és új hegyet a nyílvessződre.
A vesszőt minden lövés előtt a két végénél fogva kissé meg kell hajlítani, lehetőleg minden irányba. Ha recsegést hallasz, akkor az a vessző mehet a kukába, vagy jó lesz hátvakarónak, esetleg virágkarónak muskátlihoz, de lövésre rendkívül balesetveszélyes. A recsegés ugyanis arra utal, hogy a vessző maga sérült, nem a hegy, vagy a tollak, vagy a nock, így a lövés pillanatában akár el is törhet, ami ilyen sérülést is okozhat:
Hopp, nem tettem ki a 18-as karikát. Mea culpa.
Tehát a hajlítás:
Ezután jönnek a tollak. Ha sérült és ollóval nem javítható, akkor muszáj a tollat cserélni, mert ahogy írtam, félre viheti a vesszőt, ami jó esetben csak sima céltévesztés, rosszabb esetben lehet a fűben keresgélni a nyílvesszőt. Ez nem túl szórakoztató.
Végül a nock. A törött, vagy repedt nock esetén a nyílvessző nem szorul rá megfelelően az íj húrjára, és a lövéskor nem adódik át neki a lövési energia (kinetikus energia; ha tévedek, mérnökök majd kijavítanak), és gyakorlatilag azt éred el, mintha az íjat üresen engedted volna el (dry fire), ami az íj megrongálódását okozhatja.
Ennyit a nyílvesszőkről. Ha jobban érdekel a téma, akkor ajánlom a következő linkeket:
http://www.huntersfriend.com/carbon_arrows/hunting_arrows_selection_guide_chapter_1.htm
http://www.huntersfriend.com/arrow-safety-warning.html
A második linken érdemes a videót is megnézni, tanulságos. Sajnos mindkettőhöz kell némi angol tudás, de hát a google fordító is sokat segíthet. :)
Legközelebb jönnek az íjra szerelhető eszközök.
Bár nem vág a témába és már karácsony is elmúlt, de mozirajongókat érdekelhet a következő:
http://www.huntersfriend.com/2013_PSE_Silver_Snake_Games_Bow_Package/pse_snake_ready_aim_fire_youth_bow_package.html
Vajon mi ihlette? :)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése