2014. február 8., szombat

Kiegészítők

Most azokkal a kiegészítőkkel folytatom, melyek nélkül prímán lehet lőni, de mégis hasznosak.

Ha az íj bemutatását a nyílvesszővel kezdtem, akkor talán ezt a sort tegezzel kezdem.

Tegez

A nyílvesszők tárolására való, háton, vagy az övre függesztve viselhető. Sajnos a háti tegezeket elsősorban bőrből, mindenféle díszítéssel készítik, ami egy vadász hátán minimum furcsán mutatna. Pedig tagadhatatlanul praktikus viselet, de ha valaki ügyes kezű, házilag is készíthet gyöngyvászonból megfelelőt.

Az övre akasztható tegezekből viszont rendkívül széles a választék. És ezek nem csak bőrből, hanem vászonból is beszerezhetők, egyszerű, vagy több rekeszes, sima, vagy zsebes kivitelben.
Íme, néhány példa:





Létezik az övre akasztható tegezeknek egy másik formája is, ami nem lóg szabadon, a vesszők hátrafelé állnak ki belőle, és egy további szíjjal a combhoz is lehet rögzíteni, így együtt mozog a lábbal. Ezeket angolul field quiver-nek nevezik, magyarra talán terep-tegeznek lehetne fordítani.

Erre is példa:


A választás alapvetően ízlés és pénztárca dolga.


Karvédő

Erre igazából addig van szükség, amíg a megfelelő húzáshosszat meg nem találjuk, amíg az íj túl hosszúra van állítva. Ilyenkor a támasztó kar akár teljesen nyújtva is lehet lövéskor, ami azt eredményezi, hogy az előre csapódó ideg az alkart megüti, kék és zöld foltokat okozva. Ha már a húzáshossz tényleg az alkatunknak megfelelő, akkor lövéskor a támasztó karon a könyök egy picit mindig hajlított, így az alkar nem kerülhet az ideg útjába. Ebbe persze bekavarhat a hűvösebb időjárás, amikor több réteg ruhát is magunkra veszünk, és ilyenkor a kabát ujja hajlamos mégis belógni az ideg útjába, vagyis valamivel le kell szorítani. Erre a karvédő a legalkalmasabb.

A karvédő lehet bőrből, műanyagból, fémből, de a kabátujj leszorítására alkalmas egy elasztikus anyagból varrt textil "harisnya" is.

Példák:






Íjtartó állvány

Hát, ez is többféle formájú lehetséges, fémből, vagy műanyagból készül, alapvetően arra szolgál, hogy lövések közt, amíg a vesszők kihúzásával küzdünk a vesszőfogónál, az íj ne csak a földön, a porban heverjen, hanem egy viszonylag védett pozícióban függjön, vagy támaszkodjon. Igazából ez az eszköz nem annyira fontos, így erről nem mutatok képet.

Léteznek persze olyan íjtartók is, amiket fára lehet rögzíteni, és az íjat rájuk lehet akasztani. Ez például lesvadászatokon lehet hasznos.


Viasz

Lehetséges, hogy ezt az íjnál kellett volna említenem.
Az íjak kezelési útmutatója tartalmazza, hogy bizonyos lövésszám után az ideget, és a kábeleket viasszal kezelni kell. Valahogy így:


Vesszőkihúzó

Korábban már írtam róla miért is hasznos ez az eszköz. Most röviden összefoglalva csupán annyit, hogy a vesszőt ilyennel megfogva sokkal könnyebb azt kihúzni a vesszőfogóból.
Ez az eszköz alapvetően egy vastagabb, merev, kettéhajtható gumidarab, ami elfér az ember markában és jól tapad a vesszőn.
Kép talán erről sem szükséges.


Vesszőfogó

A vesszőfogó rendeltetése az, hogy a céltáblát megtartsa, és a kilőtt nyílvesszőt megfogja.
Többféle alakú, méretű, anyagú - és természetesen - árú létezik belőle, de a leggyakrabban használt változata rétegelt polifoam. Vagyis polifoam lapok vannak több rétegben egymásra ragasztva. Ezen a nyílvessző többnyire nem megy át, legfeljebb a hegye egy kicsit, de lényegében a vessző benne marad. Persze a használat során a sok lövéstől tönkre megy, így időről időre muszáj kicserélni.

Létezik persze szalmából készült vesszőfogó is, de a csigás íjból kilőtt vesszőt az nem biztos, hogy meg bírja tartani.

Gyártanak állat formájú vesszőfogókat is. Az egyszerűbbek ebből is rétegelt polifoamból készülnek, de az élethűbbek már egy másik, valamelyest rugalmasabb, sűrűbb anyagból, amik közelről nem emlékeztetnek szivacsra.

A vesszőfogók lehetnek cserélhető betétesek is, vagyis a rétegelt polifoam idomba egy eltávolítható, többnyire henger alakú, sűrűbb, nem rétegelt anyagból készült betét kerül elhelyezésre. Ennek előnye az, hogy a már elhasználódott betétet elég cserélni, nem a teljes vesszőfogót, ráadásul ez a betét a rétegelt polifoamnál jobban bírja az igénybevételt, lassabban megy tönkre. Tény azonban, hogy utána kell számolni, vajon nem olcsóbb-e mégis a teljes csere egy hagyományos, rétegelt vesszőfogó esetén, mint a betétesbe egy új betét úgy, hogy az eleve drágább.


Imbuszkulcskészlet

Bár egyszerűbb az íj karbantartását az üzletben elvégeztetni, de a beállítások java része csak próbálgatásokkal lehet elvégezni kint a lőtéren, így a megfelelő kulcsokra bizonyos csavarok meghúzásához, vagy kilazításához szükség lesz.

A húzási erő állítása az íjon a karrögzítő zseb csavarjával szabályozható, melyhez eddigi íjaimon 7/32"-os imbuszkulcs kellet.
A kifutót rögzítő csavarhoz 3/16" a megfelelő méret.
Az irányzék és a tár rögzítő csavarjaihoz 1/8".
Az irányzék házának állításához 9/64".
Az irányzék célzótüskéinek állításához 3/32".


Nos, úgy tűnik, végére értem az íj és a felszerelések bemutatásának.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése