2014. március 29., szombat

Újabb tanulságos gyakorlás

Megint micsoda nap!

Végre a szél sem fújt, és annak is kiderült az oka, miért is bukdácsolt a nyílvessző múltkor a levegőben.

De haladjunk sorjában.

A múltkor örömmel írtam, hogy sikerült beállítani 20 méterre az íjam. Hát, ma kiderült, hogy egyáltalán nem. Először azt hittem, a szélmentes idő teszi, de hamar kiderült, hogy a kifutó volt a ludas. Már legutóbb is furcsa volt, hogy a lenti képen is látható lecsapódó villás részt borító filc mintha a jobb oldalon berepedt volna. Ma már el is kezdett felválni, ráadásul a nyílvesszőkön az egyik tollon fekete foltok és apró gyűrődések jelentek meg. Ebből egyértelművé vált, hogy a kifutón a villa valamilyen módon útban van a tollnak. Először időzítési problémára gyanakodtam, de a villa lecsapódását szabályozó zsinór ismételt állítása sem oldotta meg a gondomat. Azután arra gyanakodtam, hogy talán a villa a lecsapódásakor nem vízszintes helyzetbe kerül, és amikor próbáltam ezt a helyzetet állítani, akkor tűnt föl, hogy a villa elágazása nem az íj középvonalába esik, hanem kicsit jobbra, az íj testéhez közelebb.



A korábbi íjamon - mint minden PSE íjon - a kifutó helyének környékén van két vájat, ami segít a kifutó beállításában. Ha a kifutóra helyezett nyílvessző párhuzamos azokkal, akkor a beállítás helyes. Nos, a Mission íjon ilyen vájatok nincsenek, így csak szemre, érzéssel állítható be a kifutó. Illetve a papír teszt is segít(ett volna).

Hogy mi a papír teszt? Az alábbi két videó talán kellően elmagyarázza.




Tehát összefoglalva, a papír teszt egy olyan próba, ami segít megállapítani, hogy a kifutó és a nock illeszkedési helye az idegen egymáshoz képest megfelelő helyzetben van-e. Ha ez megfelelő, helyes, akkor lehet kezdeni az irányzék beállítását. Azonban, ahogy az első videóban is elmondják, más is befolyásolja az eredményt, vagyis ha a tesztet végző íjász nem kellően gyakorlott, és az oldása miden alkalommal más, akkor a kapott eredmény is fals lesz. Ugyanígy a nem kellően merev nyílvessző is hamis eredményt adhat, mivel túlzottan meghajlik a kilövéskor, és ilyen meghajlott állapotában szakítja át a papírt, ami máris valamelyik irányba elnyúlt lyukat eredményez. Tehát, ha van rá lehetőség, akkor érdemes ezt a tesztet egy gyakorlott íjászra bízni, és a lehető legmerevebb nyílvesszőt alkalmazni.

De most visszatérve a saját problémámhoz, úgy tűnik, sikerült szemre jól beállítani a kifutót, mert onnantól a vesszők egyáltalán nem imbolyogtak látható módon röptükben, valamint sokkal csendesebben is hagyták el az íjat. Azonban az időzítéssel még mindig voltak gondjaim, ugyanis a kifutó használati útmutatójában (egy DVD-n rögzített film, ami lépésről lépésre elmagyaráz és bemutat mindent) az látható, hogy a kifutóból kijövő zsinór egy olyan szorítóval kapcsolódik az íj egyik kábeléhez, ami két csavarral záródó, azonban az én kifutómhoz egycsavaros szorítót adtak, így a bemutatott módon nem állítható, hanem csak próbálgatással. Felettébb kellemetlen dolog ez, hiszen könnyű rosszul beszabályozni. Mivel azonban a lövések kellően zajtalanok és simák lettek, úgy gondolom, sikerült közel megfelelő helyzetbe beállítani a kifutót.

No, az előbbi beállítások után derült ki, hogy az irányzékot újra kell állítani. Végül is ez már egészen gyorsan ment. Kicsit lefelé és kicsit balra, és máris egész elfogadható lett a találati pontosságom.

És ebben a stádiumban tudatosult bennem néhány további dolog, amit érdemes megfontolni a gyakorlások során.

Először is: gyakorolni kizárólag teljesen vízszintes terepen érdemes. Hogy ez érthetővé váljon, tudni kell, hogy ahol ma lőttem, az egy lejtős terület és ráadásul nem is teljesen sima. Azt már korábban kitapasztaltam, hogy sem a lejtőn felfelé, sem lefelé nem túl kényelmes lőni. Vagyis lehet, de igazából gyakorolni nem jó. Éppen ezért a lejtőn mindig oldalirányba igyekszem felállítani a célt, így nagyjából szintben tudok lőni. Ma valahogy sikerült egy olyan pozíciót megcsípnem, hogy ahol álltam, az is egy kisebb bucka oldalán volt, vagyis meg sem közelítette a vízszintest, ennek köszönhetően folyton bajban voltam a megfelelő stabil egyensúlyi helyzet megtalálásával és fenntartásával, ami igazán el tudja vonni a figyelmet a célzásról és a helyes oldásról. Többször arra lettem figyelmes, hogy valamelyik irányba megdőlök, vagy az íj nem függőleges, vagy a húzó karom áll lehetetlen szögben, szóval borzasztó volt. A folyamatos izomfeszültség végül kellemetlen hátfájást is okozott. Konklúzió: a gyakorlást csak olyan körülmények között érdemes végezni, amik nem terelik el a figyelmet a célzásról és oldásról, mert a folyamatos egyensúlyozás rendkívül fárasztó. Terepen természetesen szükséges olyan körülmények között is lőni, amik nem ideálisak, de az egy, legfeljebb két lövés, nem pedig több sorozat, így a figyelem sem lankad el annyi idő alatt, és a rendellenes testhelyzet sem vezet izomfájdalmhoz.

Másodszor: ahogy egyre többet lövök, rá kell jönnöm, hogy az íjászat alapjait legjobban a hagyományos íjakkal lehet elsajátítani. A csigás íj esetében már az zavaró tényező, hogy az íjat ki kell húzni. Kihúzva tartani ugyan lényegesen könnyebb, de elég egy kis figyelmetlenség, és máris visszarántja magát az íj alap állapotába, amit automatikusan próbálunk megakadályozni. A lényeg, hogy a figyelem a csigás íj esetén többfelé oszlik meg, vagyis ha a kihúzás és a tartás nem megy automatikusan, akkor nagyon könnyű hibázni. A hagyományos íjak esetében azonban az erőhatások állandóak a kihúzás minden pontján, az íj nem okoz meglepetést, vagyis a helyes mozdulatokat, a helyes testtartást egyszerűbb azzal megtanulni és begyakorolni. Utána a csigás íj használata már gyerekjáték, csupán fizikum kérdése.

Harmadszor: a gyakorlás során törekedjünk olyan körülmények kialakítására, hogy semmi se zavarjon a koncentrációban. Vagyis álljunk stabilan, ami feltételez egy kényelmes, kellően stabil lábbelit (lehetne ugyan mezítláb is lőni, hiszen talán az a legstabilabb, de szabadban azért az hordoz némi kockázatot :) ), öltözékünk ne legyen szűk, mert az a mozgást gátolja, de ne legyen túl bő se, mivel abban meg könnyen elakadhat az íj, legyen a hőmérséklethez igazodó, de azért a rovaroktól is védjen, ne legyen semmi köztünk és a cél között, ne legyen a lövészet helyszíne túl forgalmas helyen, mert akkor gyakran kell megszakítani a gyakorlást, és várni a következő lehetőségre.

Negyedszer: ha azt vesszük észre, hogy nem tudunk kellően koncentrálni, akkor inkább hagyjuk abba a gyakorlást. Ilyenkor ugyanis egyre többet hibázunk, így a lövészetet sem fogjuk tudni élvezni. De ilyen "baleseteimről" már korábbi bejegyzéseimben írtam.

Végül egy kis lamentálás...

Egyre inkább úgy tűnik, hogy az íjászat több, mint szimpla lövöldözés, inkább egy koncentrációs folyamat. A sikerhez nem is feltétlenül a fizikai erő szükséges, hanem a megfelelő figyelem összpontosítás.
A Miskolci Íjász Egylet edzései általában egy rövid, idegnyugtató meditációs gyakorlattal indulnak. Bevallom, ez nekem nagyon nem fekszik. Igazából ilyen módon nem tudok lenyugodni, csak eltompulni, ami tapasztalatom szerint esetemben inkább kockázatokat hordoz magában, ugyanis a figyelmem lankad, nem készít fel a fizikai igénybevételre.
Tapasztalatom szerint nekem jobban beválik, ha az íjászattól függetlenül gyakorlom a megfelelő koncentráltság elérését. Például FPS játékokkal. :)
De kiváló a jóga gyakorlása is. Sokan laikusok a jógát félre értik, ami teljesen érthető, hiszen sok oktató azzal próbál tanítványokat szerezni, hogy milyen egészséges a jóga, segít egy csomó betegség leküzdésében, illetve jó külsőnk lesz tőle, és hát az sem elhanyagolható körülmény, hogy például a jógát gyakorló nők látványa is igazán izgalmas lehet.
Értelmezésemben a jóga azonban inkább egy olyan tevékenység, ami segít elsajátítani a kellő tudatosságot, a megfelelő koncentrációt. A gyakorlatok megtanulása és végzése folyamatos, és erős odafigyelést igényel. Nem azért, mert az oktató ezt mondja, vagy megköveteli, hanem azért, mert különben nem tudjuk végrehajtani a gyakorlatokat, és felborulhatunk. Figyelni kell a légzésre, folyamatosan az egyensúlyra, arra, hogy a megfelelő ízületeket, izmokat használjuk. A segítségével tudatosíthatjuk testünket, izmainkat, mozdulatainkat, ami elvezethet oda, hogy bármely napi tevékenységünk során tudatában lehetünk minden tettünknek, és bármely más sportban is kontrollálni tudjuk mozdulatainkat.
Természetesen van ennek a koncentráltságnak egyéb hozadéka is, de talán ennyi is elég most ebből, hiszen ez a blog mégsem transzcendens dolgokról szól. :)

És ha már a jógánál tartunk, sokkal tovább már biztosan nem halogathatom, hogy korábbi ígéretemnek megfelelően foglalkozzak egy kicsit az íjászat anatómiájával, és a felkészítő fizikai gyakorlatokkal is. Tehát adott a feladat, és elmélyülhetek kicsit az élettanban és az erőnléti edzések elméletében is.

2014. március 23., vasárnap

Végre! Az első lövések.

Huhh! Micsoda nap volt a tegnapi!

Napsütés, szél, és az íjam.

Pár észrevétel a Mission Ballistic-ről.

Ahhoz képest, hogy iker-csigás, nem tűnik zajosabbnak a Stingernél.
Viszont a stabilizátor könnyen meglazul.
Korábban nem hittem volna, hogy lehet ilyen sorozatokat lőni, amilyeneket sikerült. A szél ellenére képes voltam egy 5 cm átmérőjű körbe lőni az öt vesszőt egy-egy sorozat során még 20 m-ről is. Közelebbről természetesen nem nagy kunszt, de az irányzék beállításának folyamatában 5 m-nél kezdtem a lövéseket. Persze később, ahogy fáradtam, már nőtt a szórás, de a Stingerrel még hasonlót sem sikerült. Úgy tippelem, hogy alapvetően a kifutón múlott ez, de meg lehet győzni az ellenkezőjéről.
De ez a QAD kifutó azért zajosabb a whisker biscuit-nél. Naná!
Annak ellenére sikerült jókat lőni, hogy a vessző röptében szemmel láthatóan imbolygott. Korábban ez nem tűnt föl. Lehet, hogy merevebb vesszők kellenek ehhez az íjhoz?

Az irányzék beállításával is jól haladtam.


Ahogy a képen is látható, az irányzék házát két csavar rögzíti a nyélhez (nyakhoz? mihez is?). A múlt évben folyamatosan azzal kínlódtam, hogy mindig feljebb és feljebb kellett állítani az irányzékot, amit a nyakon függőlegesen elhelyezett mércés rész menti csúsztatásával próbálkoztam, azonban ettől igen furcsa állású lett maga az irányzék.


Idén tehát a két csavarral oldottam meg a magasság állítását, ugyanis a házon kb. 1/2 cm-ként találhatók további furatok, így van lehetőség a kísérletezésre. Mikor az irányzékot felraktam az íjra, mindent alapállásba állítottam rajta. Viszont kiderült, hogy ismét csak feljebb kell emelni az egészet, így egy fokozatosan a legmagasabb állásban rögzítettem. Finomhangolásra még mindig van lehetőség a hagyományos módon.
Szükséges volt még egy pici vízszintes igazítás is, de végül a 20 m-es tüske nagyjából jó helyre került. Most már csak egy szélcsendes alkalom kell a pontos beállításhoz, aztán jöhet a többi tüske.

Ellenben a kifutó beszabályozásán még kell egy kicsit dolgozni. Volt egy olyan érzésem, hogy kicsit késve csapódik le, ezért a szabályozó zsinórját kicsit hosszabbra vettem, de ezen is majd legközelebb dolgozok tovább.


Még egy fontos tanulsága a tegnapi lövöldözésnek: jól döntöttem, hogy szájgöböt is tetettem az íjra. Sokkal hamarabb megtalálható a segítségével a célzáshoz jó pozíció, ráadásul minden egyes alkalommal ugyanúgy lehet a segítségével célozni. Lassan minden adott, hogy a lövészet során ne csak a tevékenység okozzon örömöt, hanem sikerélményem is legyen.

Remélem, jövő hét végén az időjárás kegyes lesz, és engedi folytatni az irányzék beállítását.

2014. március 15., szombat

Felkészülés

Igen, közeleg a jó idő.
Igazából a mai nap is jól indult, de hamar borúsra, szelesre fordult.

Mindegy.

Az elmúlt napokban már igencsak lőhetnékem volt, de sajnos munka után már nem volt rá időm. Éppen ezért úgy gondoltam, hogy a péntek délutánt a felkészülés jegyében töltöm.

Mivel az új íjamat, a Mission Ballisticot még nem volt módom kipróbálni élesben, ezért még egy csomó állítani, szabályozni való akadt rajta.

Először is a megfelelő húzóerőt próbáltam beállítani. Amikor a boltból hazahoztam, akkor a karokat rögzítő csavarokat teljesen betekertem, vagyis a maximális húzóerőre állítottam, gondolván, hogy így kisebb valószínűséggel vetemedik el  álltában. (Kérdés: egy csigás íj el tud egyáltalán vetemedni?)

Az íj húzóereje 50-70 font között szabályozható, de a leggyengébb álláshoz a karokat rögzítő csavarokat csupán 6 fordulattal kell kitekerni. Többel nem is szabad. Úgy gondoltam, kezdetnek elég lesz 3 fordulat lazítás, ami elméletileg 60 fontot jelent. Egyébként vannak kétségeim, hogy egy csavarfordulat ugyanannyi font különbséget eredményez 70 font közelében is, mint 50 font körül, de a leméréséhez nincs eszközöm.

Tehát 3 csavarfordulat után kipróbáltam és rá kellett döbbennem, hogy ez a tél igen hosszú volt. Végül a 4 teljes fordulat bizonyult megfelelőnek. Remélem, a gyakorlással hamar visszatornázhatom magam arra a szintre, ahol ősszel abbahagytam.

A Mission íj viszont rendszerében különbözik a korábbi PSE Stingeremtől, ugyanis az single cam (egycsigás) rendszerű, vagyis a húzóerő beállításánál elég volt arra figyelni, hogy az íj mindkét karján ugyanannyiszor és ugyanannyira fordítsam el a csavarokat. A Ballistic azonban twin cam (iker csigás, de nevezik dual cam-nek is) rendszerű, így a csigák megfelelő időzítése is fontos. Sajnos a Mission íj csigáin nincsen semmilyen jelzés, ami ezt segítené. Szerencsére a youtube-on található több olyan film, ami végigvezet egy íj beállításain, például a következő (köszi Sean):


(Megjegyzem, ennek a fickónak vannak igazán érdekes, gondolatébresztő filmecskéi, bár időnként nagyon amerikai. Ugye nem kell elmagyaráznom, mit értek ezen? A csatornája: seansoutdoor)

Tehát, meg van a megfelelő húzóerő, az ideg távolsága a karok tövétől fen és lent is megegyezik.

Következő lépés a peep magasságának beállítása. Ugyan a vásárláskor be lett állítva, de az íj felszerelésének sorrendjébe némi hiba csúszott, ugyanis a szájgöb a peep rögzítése után került fel, így a beállított peep magasság egyből lejjebb került az ideálisnál.

Tanulság: az íj felszerelésének helyes sorrendje a következő
1. kifutó
2. elsütő fül (D-loop)
3. szájgöb (ha igényeled)
4. peep sight

Az összes többi, amit még szerelni kell, már mindegy, milyen sorrendben kerül a helyére.

Tehát sikerült a peep megfelelő magasságát beállítani, ami után rögzíteni kell. Erre az alábbi videón látható módszert alkalmaztam:


Ezen a youtube csatornán is sok hasznos video van: Draves Archery

Végül még az elsütő fül magasságának és a kifutó megfelelő beállításának ellenőrzése volt hátra, és ezzel végére is értem azoknak a tennivalóknak, amik szobában is elvégezhetők.

Következő lépés az irányzék beállítása, de az már csak próbalövésekkel lehetséges.

Ja, és a papírtesztet is el kellene végezni. Hogy mi is ez? Arról majd legközelebb.

Végül egy kép az íjról (vagyis egy ugyanilyen típusú íjról):



2014. március 1., szombat

Íjak - filmek - íjak

Hahó! Itt vagyok ám!

Az elmúlt pár hétben azon gondolkoztam, hogyan is folytassam. Korábban jeleztem, hogy szeretnék majd írni az íjászat anatómiájáról is. Akkor meg is jegyeztem, hogy talán kissé merész vállalkozás ez.

Elmúlt időszaki töprengéseim, valamint netes kutakodásaim során arra jutottam, hogy ennek a témának a kidolgozását majd akkor kezdem el, amikor már elgondolásaimat, a gyakorlatban is tesztelhetem, nem szeretnék ugyanis marhaságokat írni. Sajnos csupán elméleti alapon nem lehet pontos megfigyeléseket folytatni, viszont a gyakorlat a rendelkezésemre álló íjjal felételezi a szabad teret, amihez megfelelő fény és időjárás szükséges. Tehát még minimum egy hónapot várnom kell.

Addig másról írok. Bár nem biztos, hogy másnak is érdekes, de mostanában egyre inkább szórakoztat az az időtöltés, hogy ha egy filmen látok valamilyen íjat, megpróbálom kideríteni, milyen íj is az. Itt most nem arra gondolok, hogy például a Robin Hood botíjjal lövöldözött, hanem arra, hogy a Bosszúállókban (Avengers) szereplő Hawkeye, vagy az Éhezők viadalának főhősnője mivel lövöldözött. Valóban létező, boltban is megvásárolható modellt használtak, vagy csupán egy totálisan használhatatlan, de látványos filmes kelléket.

Íme két kép a Bosszúállókból:



A következők pedig az Éhezők viadala 2. részéből (vagyis nem a filmből, de ahhoz kapcsolódóan):



Ami közös a két hivatkozott filmeben, az ez:


Kicsit közelebbről:


Érdekes, látványos darab. Ára pedig vetekszik a magasabb árfekvésű csigás íjakéval. Nem egy olcsó gagyi, az biztos. És még egy érdekes videó, melyen ugyanezt az íjat használják, csak mád megközelítésből:



Sajnos az Éhezők viadala első részében alkalmazott íjak beazonosítása nem sikerült.
A PSE Snake alakja hasonlít arra, amit a fő karakter a viadal során használt, és készül ezüst színű változatban is, de úgy tűnik, ez utóbbi inkább csak egy replika a film alapján. Egyébként teljes értékű íj.

Befejezésként egy tegnapi hír:

http://misz.hu/2014/02/28/orosz-viktor-vilagbajnok/


Ez igazán lenyűgöző. További sok sikert!