2014. március 15., szombat

Felkészülés

Igen, közeleg a jó idő.
Igazából a mai nap is jól indult, de hamar borúsra, szelesre fordult.

Mindegy.

Az elmúlt napokban már igencsak lőhetnékem volt, de sajnos munka után már nem volt rá időm. Éppen ezért úgy gondoltam, hogy a péntek délutánt a felkészülés jegyében töltöm.

Mivel az új íjamat, a Mission Ballisticot még nem volt módom kipróbálni élesben, ezért még egy csomó állítani, szabályozni való akadt rajta.

Először is a megfelelő húzóerőt próbáltam beállítani. Amikor a boltból hazahoztam, akkor a karokat rögzítő csavarokat teljesen betekertem, vagyis a maximális húzóerőre állítottam, gondolván, hogy így kisebb valószínűséggel vetemedik el  álltában. (Kérdés: egy csigás íj el tud egyáltalán vetemedni?)

Az íj húzóereje 50-70 font között szabályozható, de a leggyengébb álláshoz a karokat rögzítő csavarokat csupán 6 fordulattal kell kitekerni. Többel nem is szabad. Úgy gondoltam, kezdetnek elég lesz 3 fordulat lazítás, ami elméletileg 60 fontot jelent. Egyébként vannak kétségeim, hogy egy csavarfordulat ugyanannyi font különbséget eredményez 70 font közelében is, mint 50 font körül, de a leméréséhez nincs eszközöm.

Tehát 3 csavarfordulat után kipróbáltam és rá kellett döbbennem, hogy ez a tél igen hosszú volt. Végül a 4 teljes fordulat bizonyult megfelelőnek. Remélem, a gyakorlással hamar visszatornázhatom magam arra a szintre, ahol ősszel abbahagytam.

A Mission íj viszont rendszerében különbözik a korábbi PSE Stingeremtől, ugyanis az single cam (egycsigás) rendszerű, vagyis a húzóerő beállításánál elég volt arra figyelni, hogy az íj mindkét karján ugyanannyiszor és ugyanannyira fordítsam el a csavarokat. A Ballistic azonban twin cam (iker csigás, de nevezik dual cam-nek is) rendszerű, így a csigák megfelelő időzítése is fontos. Sajnos a Mission íj csigáin nincsen semmilyen jelzés, ami ezt segítené. Szerencsére a youtube-on található több olyan film, ami végigvezet egy íj beállításain, például a következő (köszi Sean):


(Megjegyzem, ennek a fickónak vannak igazán érdekes, gondolatébresztő filmecskéi, bár időnként nagyon amerikai. Ugye nem kell elmagyaráznom, mit értek ezen? A csatornája: seansoutdoor)

Tehát, meg van a megfelelő húzóerő, az ideg távolsága a karok tövétől fen és lent is megegyezik.

Következő lépés a peep magasságának beállítása. Ugyan a vásárláskor be lett állítva, de az íj felszerelésének sorrendjébe némi hiba csúszott, ugyanis a szájgöb a peep rögzítése után került fel, így a beállított peep magasság egyből lejjebb került az ideálisnál.

Tanulság: az íj felszerelésének helyes sorrendje a következő
1. kifutó
2. elsütő fül (D-loop)
3. szájgöb (ha igényeled)
4. peep sight

Az összes többi, amit még szerelni kell, már mindegy, milyen sorrendben kerül a helyére.

Tehát sikerült a peep megfelelő magasságát beállítani, ami után rögzíteni kell. Erre az alábbi videón látható módszert alkalmaztam:


Ezen a youtube csatornán is sok hasznos video van: Draves Archery

Végül még az elsütő fül magasságának és a kifutó megfelelő beállításának ellenőrzése volt hátra, és ezzel végére is értem azoknak a tennivalóknak, amik szobában is elvégezhetők.

Következő lépés az irányzék beállítása, de az már csak próbalövésekkel lehetséges.

Ja, és a papírtesztet is el kellene végezni. Hogy mi is ez? Arról majd legközelebb.

Végül egy kép az íjról (vagyis egy ugyanilyen típusú íjról):



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése